Trawę i liście możesz kompostować sam

Trawę i liście możesz kompostować sam

Odpady ogrodowe takie jak liście, skoszona trawa, drobne gałązki oraz część odpadów kuchennych można kompostować samemu w przydomowym ogródku. Dzięki temu, niewielkim nakładem pracy, możemy uzyskać naturalny materiał do uzdatnienia gruntu i nawożenia własnych upraw.

Mieszkańcy Jaworzna od samego początku funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi bardzo rzetelnie podeszli do segregacji odpadów. Można zaobserwować, że oddają znaczne ilości bioodpadów. Przypominamy, że tego typu odpady można we własnym zakresie przetworzyć w ekologiczny nawóz, który wykorzystamy w naszym ogrodzie.
Cytując źródła internetowe – kompost wzbogaca glebę w próchnicę, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną. Sprawia, że gleba staje się przewiewna i pulchna. Poprawia wzrost i rozwój roślin. Stosuje się go jako składnik podłoża dla upraw warzyw oraz kwiatów rabatowych i doniczkowych, a także jako nawóz organiczny w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie, w parkach i ogrodach. Kompost nie ma szkodliwego wpływu na rośliny czy też na zwierzęta w nim żyjące, niezależnie od zastosowanej dawki.

Wytwarzanie kompostu jest często uważane za trudne i skomplikowane, jednak wszystko co trzeba zrobić, to zapewnić odpowiednie składniki i pojemnik, a resztę zrobi natura. Jeśli dysponujemy ogródkiem działkowym lub przydomowym możemy własnoręcznie zbudować kompostownik lub kupić jedną z gotowych konstrukcji dostępnych na rynku.
W tego typu urządzeniu możemy przerabiać na nawóz odpady z ogrodu: trawę, opadłe liście, obcięte gałązki, suche patyki i korę. Z domowych odpadów do kompostownika możemy wrzucać między innymi: obierki warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie (również w torebkach), skorupki jaj, skrawki papieru i kartonu, popiół z pieców opalanych wyłącznie drewnem.
Oprócz kilku zasad dotyczących właściwego kompostowania odpadów trzeba pamiętać o tym, by nasze urządzenie służące do tego celu nie powodowało uciążliwości dla naszych sąsiadów oraz nie powodowało zanieczyszczenia okolicy.

W załączniku znajdą Państwo wskazówki dla osób, które chcą założyć kompostownik i wytwarzać nawóz organiczny dla własnych potrzeb.